Pytania i odpowiedzi dla pacjentów hematoonkologicznych

W ramach kampanii przeprowadziliśmy bezpłatne warsztaty online dla pacjentów hematologicznych i ich bliskich pod nazwą ,,Pytania i odpowiedzi dla pacjentów hematoonkologicznych”. Webinary składają się z dwóch części. Zaprosiliśmy do współpracy ekspertów współpracujących z ośrodkami, które przybliżamy pacjentom. To pierwsza, specjalistyczna część warsztatu, która odbywa się w formule pytań i odpowiedzi.

Druga część warsztatu dotyczy kształtowania praktycznych umiejętności pacjentów i ich bliskich wspierających proces zdrowienia. Każdego miesiąca zaadresowany jest inny temat związany z pracą z własnym nastawieniem, radzeniem sobie ze stresem, uzyskiwaniem niezbędnego wsparcia oraz pozamedycznym zaopiekowaniem się sobą i bliską osobą podczas choroby. Ta część prowadzona w formule warsztatowej, w oparciu o konkretne ćwiczenia, które będzie można wykonywać samodzielnie. Prowadzona jest przez dwóch certyfikowanych trenerów – coacha kryzysowego oraz trenera redukcji stresu mindfulness.

Kolejnym ważnym tematem dla pacjentów hematologicznych, to opieka kardiologiczna.

Dlaczego pacjent hematoonkologiczny powinien być również pod opieką kardiologa? Kto jest pacjentem onkokardiologicznym wysokiego ryzyka? Jakie badania należy wykonać, by wykryć powikłania kardiologiczne? Jakie objawy należy koniecznie zgłosić lekarzowi?

Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu onkokardiologii znajdziesz na Centrum Kryzysowym: https://centrumkryzysowe.org.pl/najczesciej-zadawane-pytania/hematologia/#opieka-kardiologiczna-pacjentow-hematoonkologicznych. Treści opracował dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP, kierownik Zakładu Kardioonkologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Dlaczego ważne jest, by pacjenci hematoonkologiczni byli objęci opieką kardiologa? Służy ona temu, by hematolog rozpoczął i kontynuował najlepszą dla pacjenta terapię hematologiczną bez większych problemów kardiologicznych. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o tym, co taka opieka oznacza i o czym należy pamiętać.

Nagranie z webinaru mozna obejrzeć na naszym kanale YouTube:

Wszystkie aktualne treści dotyczące hematoonkologii zgodne z najnowszymi obowiązującymi standardami medycznymi znajdują się na naszej stronie Centrum Kryzysowe .

Materiały do pobrania: