Jak sobie radzić ze stresem?

Z ewolucyjnego punktu widzenia to, czego często doświadczamy, a co nazywane jest stresem, stanowi pradawny, biologicznie uwarunkowany, podobny do odruchu mechanizm, znany jako reakcja walki lub ucieczki. Kiedy pojawia się niebezpieczeństwo, ludzie szybko przystosowują się do napotkanych wyzwań, wykorzystując zdolność organizmu do reagowania na oba te sposoby.

Fizjologiczne następstwa stresu same w sobie nie są szkodliwe. Współcześnie stres stał się dla ludzi problemem, ponieważ jest wyzwalany wiele razy dziennie przez mnogość bodźców, a fizjologiczne następstwa spowodowane reakcją stresową nie są rozładowywane, tylko kumulują się.

Na co dzień w życiu „stres” stanowi ogólne określenie szeregu objawów, obejmujących myśli, uczucia, zachowanie czy reakcje fizyczne. Stres jest jednak bardzo indywidualnym odczuciem. Większa świadomość tego co konkretnie Cię stresuje i jak na to reagujesz może być praktycznym wsparciem w tym aby lepiej zarządzać stresem.

Poznaj lepiej “swój” stres i zobacz jak możesz sobie lepiej z nim radzić. Obejrzyj film:

O stresie myślimy najczęściej w kategoriach negatywnych, tymczasem odczuwany stres jest dla nas informacją o czymś, co może nam zagrażać, więc warto się zmobilizować, by to zagrożenie zamienić na wyzwanie. Zapraszamy do obejrzenia nagrania:

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej obejrzyj nagranie z wcześniejszego webinaru na temat dbania o siebie: