Jak dbać o siebie?

Każdego dnia potrzebujemy energii niezbędnej do funkcjonowania, którą możemy nazwać paliwem mentalnym. Jeśli masz skojarzenie z samochodem, to jest to bardzo dobre skojarzenie – samochód w złym stanie i niezatankowany nie pojedzie daleko, a czasem nawet nie ruszy. Człowiek jest istotą, która potrzebuje wysokiej jakości paliwa, by jak najlepiej funkcjonować – szczególnie w trakcie procesu leczenia i zdrowienia.

Jeśli doświadczamy stresu długotrwałego, to zaczynamy zapominać o dostarczaniu sobie energii i funkcjonujemy na resztkach energii, więc nic dziwnego, że pojawia się uczucie, że nic się nie chce, nawet ruszyć z kanapy czy z łóżka, nic nie cieszy, a problemy i trudności urastają do wielkich rozmiarów.

Dlatego jest bardzo ważne, by zadbać samemu o dostarczenie sobie najlepszej jakości składników naszego paliwa życiowego. Obejrzyj film:

Ważnym elementem, który może Cię wesprzeć w dbaniu o siebie jest praktyka uważności (mindfulness). Warto więc zacząć od tego czym jest i po co Ci uważność. Obejrzyj film:

Chcesz spróbować na czym polega uważność – zobacz jak wykonać proste ćwiczenie medytacji oddechowej, która wesprze Cię w radzeniu sobie ze stresem:

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej obejrzyj nagranie z wcześniejszego webinaru na temat dbania o siebie:

Materiały do pobrania