Wizyta – przygotuj się

Jak przygotować się do wizyty?

Informacje, które znajdziesz w internecie i otrzymasz od innych ludzi – mogą być prawdziwe, ale nie muszą, dlatego nie próbuj sam/a rozpoznawać swojej choroby w oparciu o zasłyszane informacje. Często przedłuża to niepotrzebnie okres od rozpoznania niepokojących objawów do postawienia prawidłowej diagnozy podczas wizyty lekarskiej. 


Spróbuj przygotować się do wizyty tak, abyś mógł/mogła w bardzo prosty i zrozumiały sposób przekazać lekarzowi najważniejsze kwestie związane z problemem, z którym do niego przychodzisz.


Znajdź przed wizytą trochę czasu, aby określić, kiedy wystąpiły u Ciebie pierwsze symptomyzachorowania. Zastanów się również, czy choroba nowotworowa jakiegokolwiek organudotknęła wcześniej innych członków Twojej rodziny. Spisz na kartce wszystkie pytania, którechcesz zadać lekarzowi, tak by nie umknęły Ci podczas wizyty. Dodatkowo przygotuj listęwszystkich chorób i dolegliwości, na które cierpisz/cierpiałaś oraz wszystkich zażywanych przezCiebie obecnie leków. Pozwoli to lekarzowi spojrzeć na Twój organizm całościowo i być możepomoże rozwiązać problemy, które mogą być przeciwwskazaniem do dalszych zabiegówleczniczych.

O ile to możliwe, idź na wizytę z osobą Ci bliską. Towarzystwo zaufanej osoby w takiej chwili to ogromne wsparcie.


Jak powinna przebiegać wizyta – o co pytać?


Zaufaj lekarzowi. Pozwól się zdiagnozować. Im więcej dowiesz się o swojej chorobie, tym mniej będziesz się obawiać, a w przyszłości będziesz gotowa do współdziałania z lekarzem w procesie leczenia.
Pamiętaj, że możesz mieć wpływ na wybór leczenia. Możesz również zmienić lekarza.


10 INFORMACJI, O KTÓRE PACJENT POWINIEN SPYTAĆ SWOJEGO LEKARZA  (po otrzymaniu wyników z badań diagnostycznych):

  1. Na co choruję? Czy stwierdzono u mnie raka piersi?
  2. Czy można już dzisiaj powiedzieć, jakie będzie u mnie zastosowane leczenie/rodzaj i zakres operacji?
  3. Kiedy mam zgłosić się do szpitala?
  4. Jakiego mogę spodziewać się leczenia po operacji? Jak powinna wyglądać moja rehabilitacja?
  5. Kiedy otrzymam pooperacyjne wyniki badań określające rodzaj nowotworu?
  6. Czy na podstawie tych wyników, zostanie już opracowany schemat dalszego leczenia?
  7. Z kim mogę się kontaktować, kiedybędę mieć jakieś wątpliwości lub pogorszenie stanuzdrowia?
  8. Jak powinnam/powinienem się odżywiać w trakcie terapii? Czy można pić dodatkowo zioła, brać witaminy albo inne środki wspomagające walkę z nowotworem  (Pamiętaj! wszelkie suplementy diety i preparaty wspomagające leczenie mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym i za jego zgodą).
  9. Co robić, gdy będę miał/a chwile zwątpienia, obniżony nastrój? Czy mogę otrzymać numer telefonu do najbliższego klubu Amazonek?
  10. Czy istnieje potrzeba robienia profilaktycznych badań wśród członków mojej rodziny, krewnych?

Nie podjąłeś jeszcze decyzji?


This will close in 0 seconds