Wylecz raka piersi HER 2 plus

Kampania Wylecz raka piersi HER2+ powstała w 2019 r. z myślą o kobietach z wczesnym HER2 dodatnim rakiem piersi. Jej działania są skierowane nie tylko do chorych, ale także do ich bliskich, a celem jest edukacja na każdym etapie choroby, czyli już podczas trwania diagnostyki, w trakcie leczenia, a także później w czasie rehabilitacji. Celem kampanii jest również, tak ważne w chorobie, wsparcie psychologiczne. 

Działania

W ramach kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” została uruchomiona strona internetowa dla kobiet z tym podtypem nowotworu oraz ich bliskich – kliknij tutaj, aby wejść na stronę , a także profil na facebooku – Wylecz raka piersi HER2+. Na stronie znajdują się informacje dotyczące m.in. choroby, diagnostyki, możliwości leczenia, a wszystkie treści zostały skonsultowane przez dr Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld. Można tam również znaleźć porady psychoonkologa, dr Adrianny Sobol z Fundacji OnkoCafe, która jest jednym z organizatorów kampanii.

Kobietom, które usłyszały diagnozę „rak piersi” towarzyszy wiele emocji i pytań. To trudny moment, bo kobieta z uporządkowanego życia zostaje rzucona na głęboką wodę i musi stawić czoła tej nowej, nieznanej sytuacji. Zastanawia się, co dalej, jak będzie wyglądać jej leczenie i jaki skutek przyniesie, jak choroba wpłynie na jej rodzinę i bliskich. Często kobiety zaraz po diagnozie czują się osamotnione i pozostawione same sobie. Niestety wciąż mówi się za mało o pierwszym etapie, z którymi muszą się zmagać kobiety z nowotworem – zaraz po diagnozie – twierdzi dr Adrianna Sobol, psychoonkolog z Fundacji OnkoCafe. Problem dotyczy wszystkich chorych na raka piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. W Polsce w ostatnich latach rośnie zachorowalność na ten typ nowotworu – rocznie diagnozę słyszy ok. 18 tys. Polek. Wśród nich 18-20% ma typ nowotworu nazywany HER2 dodatnim rakiem piersi. Z jednej strony – to agresywna postać nowotworu, który szybko się rozwija i częściej daje przerzuty. Z drugiej – dobrze reaguje na terapię celowaną, czyli dobraną do podtypu nowotworu, dzięki czemu jest ona najbardziej skuteczna dla pacjentki.

Na stronie jest także lista ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi oraz kontakty do organizacji pacjentów, wspierających osoby chore na nowotwory. – Swoimi doświadczeniami podzieliły się kobiety, które zachorowały na wczesnego HER2 dodatniego raka piersi, chcą dać siłę i motywację innym chorym do walki z chorobą. Wszelkie zawarte na stronie informacje stanowią odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania kobiet, które niedawno dowiedziały się że są chore. Mają pomóc im przejść krok po kroku całą drogę terapii – od diagnozy do wyleczenia. – tłumaczy Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe.

Organizatorzy kampanii

Organizatorami kampanii ”Wylecz raka piersi HER2+” są: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja OnkoCafe oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Kampania jest realizowana z grantu edukacyjnego przekazanego przez firmę Roche Polska, partnera kampanii.

Poradnik dla kobiet

Zachęcamy do lektury poradnika dla kobiet z wczesnym rakiem piersi dedykowanego kobietom, które właśnie dowiedziały się o diagnozie. Znalazły się w nim najważniejsze informacje o raku piersi, o tym gdzie szukać pomocy, a także informacja o kampanii i stronie internetowej:

Tutaj można pobrać nowe wydanie poradnika dla kobiet wczesnym rakiem piersi. Ten poradnik, powstał, aby wesprzeć Cię w pierwszym, trudnym momencie zaraz po diagnozie i dać wiedzę potrzebną do podjęcia czekających Cię decyzji.