Hamuj raka! Daj szansę płucom

Sytuacja pacjentów z rakiem płuca bardzo leży nam na sercu. Dlatego od 2017 roku, wraz ze Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca i Fundacją „Pokonaj Raka”, realizujemy kampanię „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”.

Cele

Kampania edukacyjna ma na celu zmianę postrzegania raka płuca, promowanie profilaktyki tej choroby oraz optymalnych standardów diagnostyki i leczenia. Akcja wpisuje się w postulaty ponadnarodowej organizacji Lung Cancer Europe (LuCE), która na europejskich forach (m.in. Parlamentu Europejskiego) zabiega o inwestycje w profilaktykę i równość w dostępie do właściwej diagnostyki i leczenia raka płuca w krajach Europy.

Poradniki dla pacjentów

W ramach kampanii stworzyliśmy pomocne materiały dla pacjentów z rakiem płuca i ich bliskich. Poradniki zawierają najważniejsze informacje, których mogą poszukiwać Pacjenci oraz ich bliscy, są wsparciem oraz podpowiedzią jak poruszać się w diagnostyce i leczeniu. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami.

Dziennik efektów ubocznych 

To miejsce, w którym Ty jako pacjent możesz codziennie zapisywać czy i w jakim natężeniu doświadczasz skutków ubocznych przyjmowanej terapii. Podczas leczenia mogą wystąpić objawy lub efekty niepożądane, które można przypisać chorobie lub leczeniu.

Zapamiętanie kiedy i w jakim stopniu wystąpiły one u Ciebie może nie być łatwe, dlatego pomocny w tym zakresie jest dziennik efektów ubocznych. Na podstawie Twoich notatek lekarz prowadzący i pielęgniarki będą mogli dostosować leczenie, udzielić porad lub zmienić leki, aby zminimalizować skutki uboczne.

Twoje notatki mogą sprawić, że choroba i leczenie będą bardziej znośne. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie możliwe skutki uboczne nawet te, które nie zostały uwzględnione w tym dzienniku. Do dziennika efektów ubocznych dołączone są osobne arkusze do uzupełnienia, które możesz wydrukować i wypełniać.

Dziennik efektów ubocznych pobierzesz w materiałach do pobrania, które znajdują się pod artykułem.

Arkusze do uzupełnienia: ​chemioterapia, immunoterapia, radioterapia, terapia celowana

Poradnik dla pacjentów z rakiem płuca

Powstał z myślą o osobach, u których zdiagnozowano raka płuca. Odnajdziesz w nim przydatne informacje – dowiesz się, jak radzić sobie z chorobą, jakie czekają Cię etapy leczenia oraz badania kontrolne. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące diety, a także listę ośrodków specjalistycznych oraz wspierających stowarzyszeń.

Poradnik dla pacjentów z rakiem płuca pobierzesz w materiałach do pobrania, które znajdują się pod artykułem.

Ścieżka pacjenta z rakiem płuca

Czyli co Cię czeka: jakie badania, jakie leczenie. Schemat ścieżki pomoże Ci w rozmowie z lekarzem prowadzącym i będzie pomocny w zadawaniu pytań, które możesz przygotować sobie wcześniej. Zależnie od rodzaju raka płuca oraz od Twojego ogólnego stanu zdrowia otrzymasz swoją ścieżkę leczenia. W przypadku ograniczonego dostępu do leku zapytaj lekarza o możliwość skorzystania z procedury ratunkowego dostępu RDTL i o badania kliniczne. O wszystko dopytaj swojego lekarza. Pamiętaj też, że możesz poprosić, aby na wizytę poszedł z Tobą ktoś bliski, kto pomoże Ci dowiedzieć się jak najwięcej o swoim leczeniu.

Ścieżkę pacjenta z rakiem płuca pobierzesz w materiałach do pobrania, które znajdują się pod artykułem.

Przewodnik dla pacjenta

Jak powinna wyglądać właściwa ścieżka diagnostyczna, otwierająca drogę do leczenia wczesnego i zaawansowanego raka płuca. Odpowiadamy na ważne pytania: dlaczego tak ważne jest właściwe nazwanie raka, czyli po co mi dokładne rozpoznanie nowotworu? Dlaczego tak ważne jest wykonanie badania genetycznego nowotworu? Jak leczyć wczesnego i zaawansowanego raka płuca?

Przewodnik dla pacjenta pobierzesz w materiałach do pobrania, które znajdują się pod artykułem.

Webinary

Przygotowaliśmy również serię webinarów z ekspertami dla pacjentów z rakiem płuca i ich bliskich. Diagnostyka i leczenie raka płuca bardzo się zmienia, podczas webinarów można zadać pytanie specjaliście i dowiedzieć się jak powinna wyglądać optymalna ścieżka postępowania w Twoim przypadku. Zapraszamy do zapoznania się z webinarami.

Kliknij tutaj aby przejść do webinarów

Inne działania

W 2021 roku, wspólnie ze Stowarzyszeniem Walki z Rakiem Płuca i Fundacją „Pokonaj Raka”, wypracowaliśmy 9 postulatów dalszych zmian w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej, a także diagnostyki i leczenia raka płuca. Ich wdrożenie może pomóc spełnić ambitne cele kampanii „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”, czyli:

Zmniejszenie liczby zachorowań oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich. Ostatnie lata pokazały, że nasze dotychczasowe działania odniosły skutek i przyczyniły się do osiągnięcia postępów m.in. w obszarze profilaktyki, jak i procesie diagnostyki oraz leczenia chorych z rakiem płuca w Polsce. Jednak nie spoczywamy na laurach i chcemy zrobić jeszcze więcej dla tej grupy osób, aby nie tylko wydłużyć przeżycia pacjentów, ale też dać im szansę na wyleczenie! Jesteśmy pewni, że razem możemy zahamować raka!

Zapraszamy Was do obejrzenia nagrania ze spotkania:

Kliknij tutaj aby przejść do filmu

Postulaty 2021:

Postulaty pobierzesz w materiałach do pobrania, które znajdują się pod artykułem

Kampania „Liczy się czas w raku płuca”

Celem kampanii „Liczy się czas w raku płuca” jest pokazanie zmian zachodzących w sposobie  leczenia tego nowotworu. Rak płuca to wciąż zabójca nr 1 w Polsce spośród wszystkich nowotworów. Dzięki innowacyjnym terapiom  lekarze mogą zaproponować pacjentom o  wiele więcej opcji leczenia niż było to możliwe jeszcze kilka lat temu. Leki immunologiczne (immunokompetentne) oraz różne linie leków celowanych molekularnie spowodowały, że czas dla chorych może być liczony już nie w miesiącach, a w latach. Niestety chorzy w Polsce często są zbyt późno diagnozowani, ale i zbyt długo czekają na dostęp do nowoczesnego leczenia. Inicjatorzy kampanii chcą edukować na temat tego, jak zmienia się dziś na naszych oczach perspektywa leczenia i życia z nowotworem płuca. 

Kampanię uzupełnia strona informacyjna dla pacjentów i ich bliskich www.liczysieczas.org.pl, która jest stale aktualizowana o nowe historie i problemy dotyczące chorych na nowotwór płuca.

Inicjatorami kampanii są: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin zajmujące się od lat wsparciem chorych na raka płuca oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Partnerem merytorycznym kampanii jest Polska Grupa Raka Płuca, a partnerem wspierającym firma Roche Polska.

Więcej filmów – historii Pacjentów można obejrzeć tutaj.

Wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby otrzymać wersje drukowane poradników prosimy o kontakt pod adresem: biuro@ruchspoleczny.org.pl

Materiały do pobrania: