Wrzesień – Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy

Wrzesień na całym świecie uznany jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. 

Każdego roku rak tarczycy dotyka około 3 tysięcy osób. W podwyższonej grupie ryzyka znajdują się kobiety, to one trzykrotnie częściej zmagają się z rakiem tarczycy niż mężczyźni. Choć w 90% przypadków terapia kończy się sukcesem, choroba ma znaczący wpływ na życie osób, które dotyka. Kluczem do zdrowia jest wczesna diagnoza raka tarczycy i świadomość jego objawów.

„Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki nowotwór, jego rozpoznania stanową 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20 a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta. By zbudować świadomość na temat raka tarczycy oraz dostarczyć możliwości wykonania badań profilaktycznych stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny aktywnie włącza się w obchody Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy” – mówi Elżbieta Kozik, Prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest organizatorem kampanii „Motyle pod ochroną”.

Między badaniami USG, które wykonuje się raz na dwa lata można wykonać też samobadanie tarczycy. Jak wykonać je w domowych warunkach? Wystarczy lusterko i szklanka wody. Należy stanąć przed lustrem, tak by widzieć przednią część własnej szyi. Następnie wyciągnąć szyję ku górze i wziąć do ust łyk wody. W momencie przełykania należy obserwować szyję w lusterku. Poruszający się przełyk ułatwi zauważenie guzków lub wszelkich niesymetrycznych zmian.

Zapraszamy do zakładki Kampanie Motyle pod ochroną, dowiesz się między innymi o tym, jak wykonać samobadanie a także pobierzesz poradniki i broszury.