Rowerowy „Rajd po Zdrowie” #RozjechaćSzpiczaka

2 września 2023 już po raz trzeci Fundacja Carita organizuje „Rajd po Zdrowie” pod hasłem „Rozjechać szpiczaka”, w którym Polskie Amazonki Ruch Społeczny jest partnerem.

Zapraszamy pacjentów ze szpiczakiem oraz innymi chorobami hematoonkologicznymi, ich rodziny, a także wszystkich, którzy na co dzień wspomagają nasze leczenie. Chcemy pokazać, że szpiczak nikogo nie wyklucza z normalnego życia – mówi Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita im. Wiesławy Adamiec.

Jako lekarz, który leczy wielu pacjentów ze szpiczakiem, jako prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego, a także jako pasjonat jazdy na rowerze, całym sercem wspieram to wydarzenie – mówi dr hab. Dominik Dytfeld z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który już po raz trzeci weźmie udział w „Rajdzie po Zdrowie”.

Pomysł rowerowego rajdu dla pacjentów ze szpiczakiem narodził się w 2018 roku.

Diagnozę choroby otrzymałem w 2017 r., w prezencie na 60. urodziny. Trafiłem na wspaniałych lekarzy, szpiczak został szybko opanowany i już rok później zacząłem znów jeździć rowerem. Na kilkudniowej wyprawie latem wpadłem na pomysł, by raz do roku pojechać do szpitala na chemioterapię rowerem. Na korytarzu szpitala, będąc w stroju kolarskim, spotkałem Łukasza Rokickiego, prezesa Fundacji Carita. To wtedy zrodził się pomysł „Rajdu po Zdrowie”. Pierwszy zorganizowaliśmy w 2019 r. w Grudziądzu, potem była przerwa z powodu pandemii, ale już w 2022 r. odbyła się druga edycja rajdu w Poznaniu – opowiada Grzegorz Rakowiecki, komandor tegorocznego „Rajdu po Zdrowie”.

W tym roku organizatorzy zapraszają na poznańską Maltę 2 września o godzinie 9.00. Do wyboru będą dwie trasy o długości 6 km i 23 km.

www.rajdpozdrowie.org 

O szpiczaku plazmocytowym

Szpiczak plazmocytowy to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego, drugi co do częstotliwości występowania. Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 2000 nowych przypadków szpiczaka, a liczba osób diagnozowanych z roku na rok rośnie. W większości przypadków zachorowania występują u osób po 60. roku życia, jednak coraz częściej zdarzają się w młodszym wieku. Choroba charakteryzuje się nadmierną produkcją zmienionych nowotworowo plazmocytów w szpiku kostnym i wypieraniem z niego zdrowych komórek. Upośledza czynności krwiotwórcze szpiku, prowadzi do znacznego obniżenia odporności, anemii, uszkodzenia układu kostnego, złamań, niewydolności nerek.

Na Centrum Kryzysowym storzonym przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny znajdziesz informacje dotyczące szpiczaka plazmocytowego wraz ze ścieżką pacjenta, która zawiera informacje na temat diagnostyki i leczenia.