Nowe ścieżki w Centrum Kryzysowym!

Właśnie powstały nowe treści na naszej platformie Centrum Kryzysowe. Do informacji o chłoniakach agresywnych i indolentnych, nowotworów mieloproliferacyjnych, ostrych białaczek, przewlekłej białaczki limfocytowej, raka jajnika, piersi, płuca oraz szpiczaka plazmocytowego dołączyły kompletne ścieżki dotyczące raków skóry i czerniaka.

Rak skóry i czerniak – gdzie szukać wiedzy na ich temat?

Rak skóry jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w białej populacji. Szacuje się, że może na niego zachorować blisko 40 proc. ludzi po 60. roku życia. Stanowi ok. 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęściej diagnozowany jest rak podstawnokomórkowy (to aż 80% wszystkich raków skóry), który rozwija się powoli i ma długotrwały przebieg. Inną odmianą jest rak płaskonabłonkowy skóry (15–20% zachorowań na raka skóry), który odznacza się szybszą progresją. Najrzadszym typem jest rak skóry z komórek Merkla o wysokiej złośliwości. Natomiast czerniak, kolejny typ nowotworu skóry, charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym.

Rak skóry może się pojawić w dowolnym miejscu na ciele. Często występuje na głowie, twarzy, szyi, grzbietowej powierzchni dłoni, ramionach i nogach. Dzieje się tak dlatego, że te części ciała są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Ma z reguły wygląd niegojącej się zmiany na skórze, która może być czerwona, owrzodziała, pokryta strupem, może nawracać i poszerzać się. Czasem przybiera kształt perłowego guzka. Co ważne, jest to z reguły zmiana, która wzrasta.

Z kolei podejrzenie czerniaka zachodzi wtedy, gdy znamiona na skórze zaczynają rosnąć, zmieniają kształt lub kolor, krwawią lub swędzą. Czerniak może też powstać jako nowa zmiana, które zwykle różni się wyglądem od pozostałych. Choć stanowi zaledwie 2 proc. wszystkich nowotworów, zapadalność na niego gwałtownie rośnie. W Polsce w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła aż o 300 proc.!

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Jego usunięcie, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia znamienia, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

Na stronach Centrum Kryzysowego szczegółowo opisujemy objawy raków skóry, sposoby ich diagnozowania, badania, jakie trzeba wykonać i stosowane terapie, których rodzaj zależy przede wszystkim od typu, stopnia zaawansowania choroby i stanu chorego. Zebraliśmy też informacje o możliwościach wsparcia psychicznego, niezwykle istotnego w trudnych momentach, z którymi przychodzi się mierzyć podczas choroby.

W momencie diagnozy obok huśtawki emocji, pacjentowi i bliskim mu osobom nasuwa się mnóstwo pytań o rokowania i leczenie. Niezwykle ważne jest korzystanie z rzetelnych i aktualnych źródeł wiedzy. Warto skorzystać z Centrum Kryzysowego www.centrumkryzysowe.org.pl, merytorycznej platformy, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworu.

Ponadto na www.centrumkryzysowe.org.pl znajdują się stale aktualizowane informacje dotyczące: chłoniaków agresywnych, indolentnych, nowotworów mieloproliferacyjnych, ostrej białaczki oraz przewlekłej białaczki szpikowej, raka jajnika, piersi oraz płuca, szpiczaka plazmatycznego. Pacjenci oraz ich bliscy mogą dowiedzieć się o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy.

Zapraszamy też do śledzenia i udostępniania naszych postów na FB. Niech wiedza dotrze do wszystkich!

Infolinia Centrum Kryzysowego działa od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00 pod numerem 22 105 55 30.