Nowa ścieżka w Centrum Kryzysowym! Rak nerki

Właśnie opublikowaliśmy nową ścieżkę leczenia na naszej platformie Centrum Kryzysowe – CK. Dodane treści dotyczą diagnozy i leczenia raka nerki.

Rak nerki – tu znajdziesz informacje na ten temat.

Rak nerki występuje dość rzadko – stanowi około 2-3% wszystkich nowotworów u osób dorosłych. Niestety obserwujemy stały wzrost częstości i liczby nowych zachorowań na ten nowotwór, najczęściej w 6. i 7. dekadzie życia. Mężczyźni chorują 1,5 razy częściej niż kobiety. Szacuje się, że w roku 2027 na ten nowotwór zachorować może nawet 7 tysięcy Polaków.

Rak nerki, czyli rak nerkowokomórkowy (RCC- renal cell cancer), we wstępnej fazie rozwija się bezobjawowo i najczęściej wykrywany jest przypadkowo, np. podczas USG jamy brzusznej. Objawy, które mogą na niego wskazywać to: obecność wyczuwalnego w badaniu palpacyjnym guza, ból w tej okolicy, krwiomocz. Niestety u ponad 50% chorych połączone są z obecnością przerzutów odległych. Dlatego im wcześniej odkryjesz guz i rozpoczniesz leczenie, tym lepsze będą Twoje rokowania i wyniki terapeutyczne.

Ok. 80 proc. chorych otrzymuje diagnozę raka nerki jasnokórkowego. W większości przypadków leczenie operacyjne jest jedynym wymaganym postępowaniem, ale od pewnego czasu można także otrzymać pooperacyjne leczenie systemowe w postaci immunoterapii, które zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i wydłuża czas życia.

Tylko u ok. 1-2% chorych rak nerki ma podłoże genetyczne i jest chorobą dziedziczną.

Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania? Zadbać o aktywność fizyczną, zadbać o prawidłową wagę, unikać palenia tytoniu i picia alkoholu (zwłaszcza piwa) oraz przewlekłego zażywania środków przeciwbólowych z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (szczególnie takie preparaty jak ibuprofen, naproksen czy celekoksyb). Ważne, by co roku wykonywać profilaktycznie USG jamy brzusznej (np. od 40 roku życia). Pozwala ono na wykrycie choroby ograniczonej do nerki, czyli możliwej do pełnego wyleczenia.

Na stronach Centrum Kryzysowego szczegółowo opisujemy objawy raka nerki, sposoby jego diagnozowania, badania, jakie trzeba wykonać i stosowane terapie, których rodzaj zależy przede wszystkim od typu, stopnia zaawansowania choroby i stanu chorego. Zebraliśmy też informacje o możliwościach wsparcia psychicznego, niezwykle istotnego w trudnych momentach, z którymi przychodzi się mierzyć podczas choroby.

W momencie diagnozy obok huśtawki emocji, pacjentowi i bliskim mu osobom nasuwa się mnóstwo pytań o rokowania i leczenie. Niezwykle ważne jest korzystanie z rzetelnych i aktualnych źródeł wiedzy. Warto skorzystać z Centrum Kryzysowego www.centrumkryzysowe.org.pl, merytorycznej platformy, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy diagnozy i leczenia nowotworu.

Ponadto na www.centrumkryzysowe.org.pl znajdują się stale aktualizowane informacje dotyczące: chłoniaków agresywnych, indolentnych, czerniaka, nowotworów mieloproliferacyjnych, ostrej białaczki oraz przewlekłej białaczki limfocytowej, raka endometrium, jajnika, piersi, płuca oraz skóry, szpiczaka plazmatycznego. Pacjenci oraz ich bliscy mogą dowiedzieć się o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy.

Zapraszamy też do śledzenia i udostępniania naszych postów na FB. Niech wiedza dotrze do wszystkich!

Infolinia Centrum Kryzysowego działa od poniedziałku do piątku w godz.17.00-19.00 pod numerem 22 105 55 30.