X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494
Warto wiedzieć >> Rak płuca

RAK PŁUCA

Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów na choroby nowotworowew Europie, powodując ok. 353 000 zgonów rocznie. Pomimo częstości jego występowania, wiedza na temat tej choroby jest niewielka i usiana wieloma mitami. Poniższy artykuł oraz materiały do pobrania mają na celu rozpowszechnić rzetelną wiedzę na temat tego groźnego nowotwotu.

Sześć na dziesięć osób w Europie nie dysponuje wiedzą na temat tej choroby, a aż 62 % respondentów jest przekonanych, że rak płuca to choroba dotykająca wyłącznie palaczy. 

 

 

Objawy

We wczesnym stadium rozwoju rak płuca rzadko daje charakterystyczne objawy. Z czasem jednak pojawiają się m.in:

- nasilający się kaszel

- problemy z oddechem (płyti oddech)

- nieustępujący ból w klatce piersiowej

- powtarzające się infekcje płuc

- ciągłe uczucie zmęczenia

- wykrztuszanie plwociny z krwią

 

Czynniki ryzyka

Dym papierosowy jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca. Substancje znajdujące się w dymie papierosowym mogą uszkadzać komórki w płucach. Palenie papierosów, fajki lub cygara, jak również bierne wdychanie dymu może powodować powstawanie tego rodzaju nowotworu. Co istotne musimy zdawać sobie sprawę, że palenie nie jest jedynym czynnikiem zwiększającym to ryzyko.

Typy raka płuca 

Od określenia typu raka płuca zależy zastosowane leczenie. Ze względu na rodzaje komórek nowotwory płuca dzielimy na:

- drobnokomórkowy rak płuca (ok. 15 % nowotworów płuca) - szybko się rozprzestrzenia, ale jest bardzo podatny na chemio- i radioterapię

- niedrobnokomórkowy rak płuca (ok. 85 % nowotworów płuca) - rozprzestrzenia się dużo wolniej

 

Diagnostyka i leczenie

Jeśli obserwujesz u siebie powyższe objawy, lekarz może przeprowadzić jedno lub więcej badań:

- badanie lekarskie - wywiad, osłuchanie klatki piersiowej, ogólne oznaki zdrowia

- rentgen (RTG) klatki piersiowej

- tomografia komputerowa

Jedynym sposobem na potwierdzenie obecności nowotworu płuca jest zbadanie komórek lub tkanek pod mikroskopem przez patomorfologa. W celu pobrania próbek lekarz może skierować pacjenta na jeden z poniższych testów:

- cytologia plwociny

- torakocenteza

- bronchoskopia

- biopsja cienkoigłowa

- torakotomia

- mediastinoskopia

 

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą kampanią Hamuj raka! Daj szansę płucom! 

 

Materiały do pobrania

  • Więcej na temat raka płuca, rodzajów nowotworów oraz metod leczenia znajdą Państwo w poradniku fundacji Tam i z powrotem i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klnicznej - RAK PŁUCA.
  • Nasze stowarzyszenie wydało poradnik ''Hamuj Raka. Daj szansę płucom'' - pobierz poradnik, klikając na poniższy obrazek:

 

 

Ponadto poniżej znajdą Państwo broszury i infografiki z wynikami badań zrealizowanychprzez Bristol - Myers Squibb oraz Lung Cancer Europe w ramach kampanii informacyjnej Następny krok w walce z rakiem płuca.

 

RAPORT - Obraz raka płuca w Polsce

WYNIKI BADANIA - broszura

RAK PŁUCA W POLSCE

RAK PŁUCA W EUROPIE

 

W edukacji pomaga nam:

 

Rak płuca co roku dotyka ponad 20 tys. Polaków. Po postawieniu diagnozy wielu pacjentów czuje zagubienie i przytłoczenie z powodu nieznanych im dotąd badań i przebiegu leczenia. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów onkologicznych Polska Grupa Raka Płuca stworzyła aplikację wspierającą chorych przed przystąpieniem do leczenia, w jego trakcie oraz po powrocie do domu - PulmoInfo.

 

 

 

 

Dzięki PulmoInfo pacjenci mogą krok po kroku śledzić przebieg swojego leczenia w zależności od stadium choroby, w którym się znaleźli. Dowiadują się także, jak dbać o siebie w czasie rehabilitacji.

Stowarzyszenie postawiło na nowe technologie, które dzięki swojej mobilności pozwalają chorym na bieżąco zapoznawać się z procesem diagnostycznym oraz dostępnym i stosowanym w Polsce leczeniem. Narzędzie wsparte jest praktycznymi filmikami i wypowiedziami ekspertów.

Poza wieloma cennymi wskazówkami i radami, twórcy aplikacji zaopatrzyli pacjentów w kontakty do miejsc udzielających pomocy w zakresie medycznym, rehabilitacyjnym, pielęgnacyjnym i psychologicznym. Aplikacja PulmoInfo jest więc źródłem wiedzy nie tylko dla osób chorujących na raka płuca, ale także ich rodzin. Polecamy!

 

 

 

 

12 stycznia 2017 r. odbyła się oficjalna inauguracja Forum Raka Płuca, platformy współpracy między środowiskiem medycznym a organizacjami pacjenckimi na rzecz poprawy sytuacji polskich pacjentów z rakiem płuca.

Wydarzenie składało się z dwóch części: spotkania Uczestników Forum Raka Płuca, podczas którego omówione zostały główne cele, założenia oraz plan działań Forum, a także konferencji prasowej, prezentującej Forum szerokiemu gronu dziennikarzy.

W inauguracji udział wzięli: prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau, prof. nadzw. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski, prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk,  dr n. med. Joanna Didkowska, dr n. med. Marta Mańczuk, Bartosz Poliński i Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Osób Młodych – Alivia, Karina Józef z Fundacji „Gwiazda Nadziei”, Szymon Chrostowski oraz Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Elżbieta Kozik i Elżbieta Majewska z  Polskich Amazonek Ruchu Społecznego, Joanna Rokoszewska-Łojko i Olga Myślińska z Fundacji Rak’n’Roll – Wygraj Życie, Ewelina Szmytke ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oraz Anna Żyłowska i Agata Nowicka ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin.

Podczas spotkania obecni byli również przedstawiciele firm farmaceutycznych: BMS, Roche, MSD i Boehringer Ingelheim.

Główne cele Forum Raka Płuca:

  • Pomoc pacjentom poprzez dostarczanie rzetelnej, merytorycznej wiedzy i informacji z obszaru raka płuca, a także udostępnienie im nowoczesnego leczenia, dzięki współpracy z decydentami oraz udziałowi w badaniach klinicznych.
  • Edukacja środowiska medycznego na temat badań nad rakiem płuca oraz metod leczenia, a także objawów, diagnostyki i oznaczania typów nowotworu.
  • Edukacja społeczeństwa poprzez popularyzację profilaktyki pierwotnej raka płuca oraz budowanie świadomości społecznej nt. epidemiologii i profilaktyki wtórnej raka płuca, czynników ryzyka zachorowania.

Więcej informacji o raku płuc oraz o działalności forum można znaleźć na stronie: http://forumrakapluca.pl/