X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494
Warto wiedzieć >> Rak piersi

Rak piersi jest chorobą niejednorodną. Wybór sposobu leczenia zależy od dwóch kluczowych informacji:

Po pierwsze: stopień zaawansowania nowotworu. Lekarz ustala go przy pomocy tzw. Skali TNM (z ang.: Tumor, Nodes, Metastasis), czyli poprzez określenie: wielkości pierwotnego guza w piersi (T), obecności przerzutów nowotworu w węzłach chłonnych (N) oraz ewentualnej obecności przerzutów nowotworu w innych narządach (np. w wątrobie, płucach, kościach i in.; M).

Po drugie: podtyp biologiczny. Lekarz określa go na podstawie oceny obecności receptorów hormonalnych (estrogenowych – ER i progesteronowych – PR) w komórkach raka oraz ekspresji receptora HER2 i markera Ki67.

Wiedza o podtypie nowotworu jest bardzo ważna, ponieważ to na jego podstawie lekarze dobierają najlepsze dla Ciebie leczenie. Dlatego upewnij się, że miałaś wykonane badania oznaczające receptory hormonalne: estrogenowe i progesteronowe, receptor HER2 oraz wskaźnik tempa namnażania (proliferacji) komórek nowotworowych Ki-67.

 

Wyróżniamy biologiczne podtypy raka piersi:
 

Rak hormonozależny (luminalny) – występuje najczęściej (u ok. 70% zdiagnozowanych kobiet). W przypadku tego podtypu stwierdza się obecność receptorów hormonalnych. Leczenie systemowe opiera się głównie na hormonoterapii, ale czasem stosuje się także chemioterapię.
 

HER2-dodatni – to drugi najczęściej występujący podtyp (dotyczy ok. 18-20% kobiet z rakiem piersi). Z jednej strony to agresywna postać raka, która szybko się rozwija i daje przerzuty, ale z drugiej strony – dobrze reaguje na terapię celowaną, czyli taką, którą dobiera się konkretnie do rodzaju nowotworu, aby była jak najbardziej skuteczna dla pacjentki. W tym podtypie ważne jest zastosowanie terapii anty-HER2.
 

Potrójnie ujemny rak piersi – to najrzadziej występujący podtyp nowotworu – ok. 10% przypadków. U pacjentek z tym podtypem brakuje receptorów hormonalnych i receptorów HER2. W tym rodzaju nowotworu ma zastosowanie głównie chemioterapia, a u części chorych również immunoterapia.

 

W rozwoju nowotworu można wyróżnić trzy stadia: wczesny, miejscowo zaawansowany i zaawansowany.

O wczesnym raku piersi mówimy, gdy zaawansowanie jest określone jako 0, I lub II. 0 - jest to bardzo wczesna postać nowotworu piersi, do której kwalifikowane są raki nienaciekające (przedinwazyjne). I-II - choroba jest ograniczona do gruczołu piersiowego i/lub najbliższych pachowych węzłów chłonnych.

Miejscowo zaawansowany rak piersi (III) -guz może mieć każdą wielkość z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych pachowych i/lub węzłów pod/nadobojczykowych czy piersiowych. Może naciekać skórę. To stadium miejscowego zaawansowania, w którym (poza wyjątkami) zasady leczenia są takie, jak we wcześniejszych stadiach raka piersi.

  • Co powinnaś wiedzieć o wczesnym raku piersi ? 

Więcej informacji o raku piersi HER2+ oraz kampanii ''Wylecz raka piersi HER2+'' 

https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/wylecz_raka_piersi_her_2_plus-92.html