Poradniki rak płuca

Poradniki dla pacjentów z rakiem płuca i ich bliskich

Rak płuca co roku dotyka ponad 20 tys. Polaków. Po postawieniu diagnozy wielu pacjentów czuje zagubienie i przytłoczenie z powodu nieznanych im dotąd badań i przebiegu leczenia.

Zebraliśmy w jednym miejscu pomocne materiały dla pacjentów z rakiem płuca i ich bliskich. Poradniki zawierają najważniejsze informacje, których mogą poszukiwać Pacjenci oraz ich bliscy, są wsparciem oraz podpowiedzią jak poruszać się w diagnostyce i leczeniu. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, zapraszamy również do zapoznania się z naszą kampanią Hamuj raka! Daj szansę płucom! 


Dziennik efektów ubocznych 
To miejsce, w którym Ty jako pacjent możesz codziennie zapisywać czy i w jakim natężeniu doświadczasz skutków ubocznych przyjmowanej terapii. Podczas leczenia mogą wystąpić objawy lub efekty niepożądane, które można przypisać chorobie lub leczeniu.

Zapamiętanie kiedy i w jakim stopniu wystąpiły one u Ciebie może nie być łatwe, dlatego pomocny w tym zakresie jest dziennik efektów ubocznych. Na podstawie Twoich notatek lekarz prowadzący i pielęgniarki będą mogli dostosować leczenie, udzielić porad lub zmienić leki, aby zminimalizować skutki uboczne.

Twoje notatki mogą sprawić, że choroba i leczenie będą bardziej znośne. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie możliwe skutki uboczne nawet te, które nie zostały uwzględnione w tym dzienniku. Do dziennika efektów ubocznych dołączone są osobne arkusze do uzupełnienia, które możesz wydrukować i wypełniać.


Wystarczy kliknąć, aby pobrać Dziennik efektów ubocznych
Arkusze do uzupełnienia: chemioterapiaimmunoterapiaradioterapiaterapia celowana


Poradnik dla pacjentów z rakiem płuca 

Powstał z myślą o osobach, u których zdiagnozowano raka płuca. Odnajdziesz w nim przydatne informacje – dowiesz się, jak radzić sobie z chorobą, jakie czekają Cię etapy leczenia oraz badania kontrolne. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące diety, a także listę ośrodków specjalistycznych oraz wspierających stowarzyszeń.


Wystarczy kliknąć, aby pobrać Poradnik dla pacjentów z rakiem płuca


Ścieżka pacjenta z rakiem płuca

Czyli co Cię czeka: jakie badania, jakie leczenie. Schemat ścieżki pomoże Ci w rozmowie z lekarzem prowadzącym i będzie pomocny w zadawaniu pytań, które możesz przygotować sobie wcześniej. Zależnie od rodzaju raka płuca oraz od Twojego ogólnego stanu zdrowia otrzymasz swoją ścieżkę leczenia. W przypadku ograniczonego dostępu do leku zapytaj lekarza o możliwość skorzystania z procedury ratunkowego dostępu RDTL i o badania kliniczne. O wszystko dopytaj swojego lekarza. Pamiętaj też, że możesz poprosić, aby na wizytę poszedł z Tobą ktoś bliski, kto pomoże Ci dowiedzieć się jak najwięcej o swoim leczeniu.


Wystarczy kliknąć, aby pobrać Ścieżkę pacjenta z rakiem płuca


Przewodnik dla pacjenta

Jak powinna wyglądać właściwa ścieżka diagnostyczna, otwierająca drogę do leczenia wczesnego i zaawansowanego raka płuca. Odpowiadamy na ważne pytania: dlaczego tak ważne jest właściwe nazwanie raka, czyli po co mi dokładne rozpoznanie nowotworu? Dlaczego tak ważne jest wykonanie badania genetycznego nowotworu? Jak leczyć wczesnego i zaawansowanego raka płuca?


Wystarczy kliknąć, aby pobrać Przewodnik dla pacjenta


Bądź Blisko – poradnik dla osób wspierających chorych z rakiem płuca

Organizacje dla pacjentów takie jak nasza, najczęściej zajmują się osobami chorymi i ich potrzebami. Poradnik Bądź Blisko to krótkie opracowanie dla bliskich chorych, którzy chcą im pomagać, wspierać na różne sposoby, ale często nie wiedzą jak i działają po omacku. Mamy świadomość, że kiedy ktoś jest chory na raka lub inną ciężką chorobę, to ma to ogromny wpływ na całą rodzinę i bliskich chorego. Mówi się, że wraz z pacjentem chorują jego bliscy…

Wystarczy kliknąć, aby pobrać Poradnik Bądź Blisko