X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494
Kampanie >> Straż Obywatelska

Sprawdzam

Utworzenie filaru Straży Obywatelskiej w ramach Ruchu stanowi naturalną konsekwencję dążenia do jego umocowania w rzeczywistości społecznej. Tego rodzaju Straż ma bardzo ważną społecznie funkcję do spełnienia - mianowicie ma stanowić narzędzie kontrolujące, czy władze działają zgodnie z prawem i dla dobra pacjentów. W Polsce tego typu nadzór społeczny jest niewystarczający. Dalekosiężnym celem Ruchu w tym obszarze jest stworzenie naturalnego odruchu sprawdzania prawidłowości działania organów władzy i instytucji związanych z funkcjonowaniem opieki zdrowotnej. Chodzi tutaj nie tylko o społeczny monitoring respektowania praw pacjenta czy innych przepisów prawa w obszarze zdrowia publicznego, ale również o działania sprawdzające na ile przedsięwzięcia władz są bliskie pacjentom, a sami decydenci otwarci na głosy chorych.

Wydarzenia choćby ostatnich kilku miesięcy, dotyczące tematu chemioterapii niestandardowej czy zasad otrzymywania bezpłatnej mammografii, pokazały, iż działania instytucji państwowych nie zawsze zderzają się z oczekiwaniami pacjentów, a w wielu przypadkach kompletnie się z nimi wymijają. Tym bardziej działania Ruchu w ramach inicjatyw kontroli społecznej wydają się pożądane i usprawiedliwione.

Nie bądź bierny! Obserwuj i sprawdzaj czy w placówkach służby zdrowia są respektowane wszystkie przysługujące Ci prawa! Sprawdzaj czy napotkane standardy postępowania uwzględniają Twój interes zdrowotny! Bądź świadomy
otaczającej Cię rzeczywistości i sam próbuj na nią oddziaływać! Kiedy trzeba domagaj się należytego traktowania! W skrajnych sytuacjach zgłaszaj do nas zaistniałe sprzeczności w przepisach, niedorzeczności, zaniechania i zaniedbania, jak również przypadki niekwestionowanego i nagminnego łamania prawa w obszarze ochrony zdrowia.


W taki sposób wspólnie możemy stworzyć rekomendacje na rzecz ewentualnych zmian w służbie zdrowia i zbudować swoistą równowagę w dialogu na linii decydenci-pacjenci.

Na podstawie zgłoszonych przez Was przypadków, będzie tworzony coroczny raport Straży Obywatelskiej, a wnioski z niego płynące zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowotnego oraz do Rzecznika Praw Pacjentów z prośbą o zajęcie stanowiska i podjęcie odpowiednich kroków.