X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

Motyle pod ochroną

Każdego roku w Polsce przybywa ok. 3,5 tys. chorych na raka tarczycy. Brak ogólnodostępnych informacji oraz stowarzyszeń, które otoczyłyby wsparciem osoby chore, skłonił stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny do stworzenia pierwszej w Polsce kampanii społeczno-edukacyjnej „Motyle pod ochroną” dedykowanej pacjentom z rakiem tarczycy.

„To inicjatywa, która dostarczy rzetelnych informacji na temat raka tarczycy, metod leczenia i badań kontrolnych. Chcemy w ten sposób poprawić komfort życia pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej sytuacji. Wieloletnie doświadczenie i spotkania z pacjentami pokazały nam, że praktyczna wiedza o tym, jak wygląda terapia w raku tarczycy, jakie są jej konsekwencje oraz na co pacjent powinien się przygotować jest znaczącym wsparciem. Chcemy sprawić, by wiedza na ten temat była powszechnie dostępna i zgromadzona w jednym miejscu” – wyjaśnia cele kampanii Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Tarczyca przypomina kształtem motyla. Zaś międzynarodowym symbolem wsparcia dla raka tarczycy jest wstążka w kolorach turkusu, granatu i różu. Z połączenia tych dwóch elementów powstał symbol kampanii „Motyle pod ochroną”.

Czym jest rak rdzeniasty tarczycy? To nowotwór powstający w komórkach C tarczycy, odpowiadających za znaczną część produkcji hormonu kalcytoniny. Najczęściej diagnozowany jest u kobiet po 50 roku życia, może jednak wystąpić także u osób młodszych, między 20 a 40 rokiem życia. Jest to rzadki nowotwór, stanowiący 4–5 proc. wszystkich zachorowań na raka tarczycy. 

Rak tarczycy najczęściej objawia się w postaci wyczuwalnych zgrubień w przedniej części szyi guzków. Jego symptomem jest także powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem.

Podstawową metodą leczenia raka tarczycy jest całkowite usunięcie gruczołu zaatakowanego przez raka. Jednak naturalnym skutkiem tego zabiegu jest fakt, iż organizm przestaje sam produkować hormony tarczycy, które do tej pory stymulowały pracę całego ciała. Brak tarczycy prowadzi do objawów niedoczynności tarczycy: zaburzenia rytmu pracy serca, obniżone ciśnienie krwi, depresję, spowolnienie mowy, osłabioną pamięć, senność, poczucie zmęczenia, anemię czy zaburzenia metabolizmu – wzrost masy ciała, sucha łuszczącą się skóra i wiele innych. Dlatego aby nie dopuścić do wystąpienia objawów i zapobiec nawrotowi raka tarczycy osoby te do końca życia przyjmują hormony tarczyc w formie tabletek.

 

Więcej o kampanii ''Motyle pod ochroną'' na kolejnych podstronach:

 

 

  •  

 

 

 

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •