Ruszyła kolejna odsłona kampanii Hamuj raka! Daj szansę płucom! organizowanej przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i Fundację „Pokonaj Raka”. Tym razem wspólny wysiłek organizacji pacjentów i ekspertów w dziedzinie medycyny zogniskował się na opracowaniu postulatów zmian, które mają pozwolić osiągnąć dwa główne cele, czyli znaczące zmniejszenie liczby zachorowań na raka płuca i podwojenie wskaźnika 5-letnich przeżyć w tej chorobie.
Uważamy, że sytuacja w raku płuca jest alarmująca – co roku nowotwór ten diagnozowany jest u około 23 tys. osób, prawie tyle samo na niego umiera. To najpopularniejszy nowotwór w Polsce, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Zwykle diagnozowany jest w późnym stadiach zaawansowania, co wiąże się ze złymi rokowaniami dla chorych, a przeżycia pięcioletnie nie napawają optymizmem: tylko 13,6% mężczyzn i 18,5% kobiet żyje pięć lat po diagnozie. W raku piersi to 77% a w czerniaku 65% – chcemy podobnych statystyk w raku płuca – mówi Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Grono ekspertów – uznanych specjalistów z zakresu onkologii oraz przedstawicieli organizacji pacjenckich – Polskich Amazonek Ruch Społeczny oraz Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca (oddziały Szczecin i Gdańsk) przeanalizowało obecną sytuację w raku płuca, co pozwoliło zdefiniować postulaty zmian. Ich nadrzędnym celem jest reforma całego modelu profilaktyki i opieki nad chorymi na raka płuca w Polsce. Powinna ona mieć charakter kompleksowy i obejmować nie tylko pierwotną i wtórną profilaktykę, diagnostykę i leczenie, ale także opiekę po leczeniu, czyli rehabilitację i leczenie psychoonkologiczne. Niemniej istotna jest obserwacja, mająca na celu leczenie powikłań terapii onkologicznej oraz jak najszybsze wykrycie ewentualnego nawrotu choroby.
Potrzebne są konkretne zmiany
- Profilaktyka pierwotna
- Edukacja społeczeństwa, a przede wszystkim młodzieży w obszarze skutków palenia tytoniu i podgrzewania nikotyny
- Eliminacja wszelkiej reklamy i ekspozycji produktów tytoniowych oraz podniesienie cen papierosów
- Sprawnie działająca sieć Poradni Pomocy Palącym
- Obowiązkowe zaangażowanie lekarzy POZ i Medycyny Pracy w działania profilaktyczne w grupach ryzyka raka płuca
- Profilaktyka wtórna:
- Wdrożenie i popularyzacja programów wczesnego wykrywania nowotworów płuca w grupach ryzyka
- Diagnostyka:
- Ujednolicona ścieżka diagnostyczna zapewniająca optymalną diagnostykę patomorfologiczną, genetyczną i molekularną
- Leczenie:
- Powołanie tzw. Lung Cancer Units - ośrodków kompetencji dla właściwej diagnostyki i leczenia nowotworów płuca
- Lepsza dostępność do procedur medycznych, zgodnych ze światowymi rekomendacjami (w tym jednoczasowa radiochemioterapia, nowoczesna radioterapia)
- Dostępność do innowacyjnych terapii zgodnie z rekomendacjami ekspertów
- Skrócenie czasu oczekiwania na dostępność innowacyjnych terapii dla pacjentów w tym usprawnienie ścieżki ratunkowego dostępu do technologii leczniczych (RDTL).
Naszym celem jest znaczące zmniejszenie liczby zachorowań na raka płuca w Polsce oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich w populacji chorych. Co więcej, wierzymy, że wprowadzenie postulowanych przez nas zmian, choć może na początku wymagające mobilizacji i determinacji wszystkich interesariuszy, będzie docelowo co najmniej neutralne dla budżetu państwa, przynosząc realne oszczędności m. in. w zakresie kosztów pośrednich - dodała Elżbieta Kozik.
Podczas inauguracji kolejnej odsłony kampanii Hamuj raka! Daj szansę płucom! Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprezentowały „Poradnik dla pacjenta z rakiem płuca” – niezwykle ważne wydawnictwo, które pomoże osobom chorym poruszać się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. Jedną z najważniejszych części poradnika jest tzw. ścieżka pacjenta, czyli precyzyjne określenie krok po kroku, gdzie i w którym momencie powinni być kierowani pacjenci, by możliwe było jak najszybsze prawidłowe rozpoznanie rodzaju raka płuca i wdrożenie adekwatnego leczenia.
Pobierz poradnik, klikając na zdjęcie poniżej:
Debata ''Hamuj Raka. Daj szansę płucom!''
Zapraszamy na debatę 12.11 o godz. 11:00 - w temacie diagnostyki, profilaktyki i leczenia raka płuca - co przed nami? Co dalej?
Debatę można obejrzeć na naszym kanale youtube: https://www.youtube.com/watch?v=fXh5w82ymU8
O kampanii Hamuj raka! Daj szansę płucom
Kampania pod hasłem Hamuj raka! Daj szansę płucom została zainaugurowana w 2017 roku w gronie kilku organizacji pacjenckich. Jej celem jest zmiana postrzegania raka płuca, promowanie profilaktyki oraz optymalnych standardów diagnostyki i leczenia.
Rak płuca co roku dotyka ponad 20 tys. Polaków. Po postawieniu diagnozy wielu pacjentów czuje zagubienie i przytłoczenie z powodu nieznanych im dotąd badań i przebiegu leczenia. Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów onkologicznych Polska Grupa Raka Płuca stworzyła aplikację wspierającą chorych przed przystąpieniem do leczenia, w jego trakcie oraz po powrocie do domu - PulmoInfo.
Dzięki PulmoInfo pacjenci mogą krok po kroku śledzić przebieg swojego leczenia w zależności od stadium choroby, w którym się znaleźli. Dowiadują się także, jak dbać o siebie w czasie rehabilitacji.
Stowarzyszenie postawiło na nowe technologie, które dzięki swojej mobilności pozwalają chorym na bieżąco zapoznawać się z procesem diagnostycznym oraz dostępnym i stosowanym w Polsce leczeniem. Narzędzie wsparte jest praktycznymi filmikami i wypowiedziami ekspertów.
Poza wieloma cennymi wskazówkami i radami, twórcy aplikacji zaopatrzyli pacjentów w kontakty do miejsc udzielających pomocy w zakresie medycznym, rehabilitacyjnym, pielęgnacyjnym i psychologicznym. Aplikacja PulmoInfo jest więc źródłem wiedzy nie tylko dla osób chorujących na raka płuca, ale także ich rodzin. Polecamy!