X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494

Raka płuca można zahamować.
Rusza kolejna edycja kampanii „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”

Sytuacja pacjentów z rakiem płuca nie jest nam obojętna. Dlatego od 2017 roku, razem ze Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, a także przy wsparciu ekspertów z zakresu onkologii: prof. Joanny Chorostowskiej-Wynimko, prof. Macieja Krzakowskiego, prof. Tadeusza Orłowskiego oraz prof. Dariusza Kowalskiego – realizujemy kampanię „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”, a 24 listopada 2021 zainaugurowaliśmy jej kolejną edycję!!

Podczas konferencji prasowej przedstawiliśmy wspólnie wypracowanych 9 postulatów dalszych zmian w zakresie profilaktyki pierwotnej i wtórnej, a także diagnostyki i leczenia raka płuca. Ich wdrożenie może pomóc spełnić ambitne cele kampanii „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”, czyli:

 • zmniejszenie liczby zachorowań oraz
 • dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich.

Ostatnie lata pokazały, że nasze dotychczasowe działania odniosły skutek i przyczyniły się do osiągnięcia postępów m.in. w obszarze profilaktyki, jak i procesie diagnostyki oraz leczenia chorych z rakiem płuca w Polsce. Jednak nie spoczywamy na laurach i chcemy zrobić jeszcze więcej dla tej grupy osób, aby nie tylko wydłużyć przeżycia pacjentów, ale też dać im szansę na wyleczenie! Jesteśmy pewni, że razem możemy zahamować raka!

Zapraszamy Was do obejrzenia nagrania ze spotkania:

https://www.youtube.com/watch?v=SDUdC2QhRH4

Hamuj Raka! Daj Szansę Płucom!

POSTULATY III Edycji Kampanii

Zapraszamy do zapoznania się z poprzednimi odsłonami Kampanii "Hamuj raka! Daj szansę płucom!"

 

Ruszyła kolejna odsłona kampanii Hamuj raka! Daj szansę płucom! organizowanej przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca i Fundację „Pokonaj Raka”. Tym razem wspólny wysiłek organizacji pacjentów i ekspertów w dziedzinie medycyny zogniskował się na opracowaniu postulatów zmian, które mają pozwolić osiągnąć dwa główne cele, czyli znaczące zmniejszenie liczby zachorowań na raka płuca i podwojenie wskaźnika 5-letnich przeżyć w tej chorobie.

 

Uważamy, że sytuacja w raku płuca jest alarmująca co roku nowotwór ten diagnozowany jest u około 23 tys. osób, prawie tyle samo na niego umiera. To najpopularniejszy nowotwór w Polsce, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Zwykle diagnozowany jest w późnym stadiach zaawansowania, co wiąże się ze złymi rokowaniami dla chorych, a przeżycia pięcioletnie nie napawają optymizmem: tylko 13,6% mężczyzn i 18,5% kobiet żyje pięć lat po diagnozie. W raku piersi to 77% a w czerniaku 65% chcemy podobnych statystyk w raku płucamówi Elżbieta Kozik, prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

 

Grono ekspertów – uznanych specjalistów z zakresu onkologii oraz przedstawicieli organizacji pacjenckich – Polskich Amazonek Ruch Społeczny oraz Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca (oddziały Szczecin i Gdańsk) przeanalizowało obecną sytuację w raku płuca, co pozwoliło zdefiniować postulaty zmian. Ich nadrzędnym celem jest reforma całego modelu profilaktyki i opieki nad chorymi na raka płuca w Polsce. Powinna ona mieć charakter kompleksowy i obejmować nie tylko pierwotną i wtórną profilaktykę, diagnostykę i leczenie, ale także opiekę po leczeniu, czyli rehabilitację i leczenie psychoonkologiczne. Niemniej istotna jest obserwacja, mająca na celu leczenie powikłań terapii onkologicznej oraz jak najszybsze wykrycie ewentualnego nawrotu choroby.

 

 

Potrzebne są konkretne zmiany

 

 1. Profilaktyka pierwotna​
 • Edukacja społeczeństwa, a przede wszystkim młodzieży w obszarze skutków palenia tytoniu i podgrzewania nikotyny
 • Eliminacja wszelkiej reklamy i ekspozycji produktów tytoniowych oraz podniesienie cen papierosów
 • Sprawnie działająca sieć Poradni Pomocy Palącym
 • Obowiązkowe zaangażowanie lekarzy POZ i Medycyny Pracy w działania profilaktyczne w grupach ryzyka raka płuca

 

 1. Profilaktyka wtórna:
 • Wdrożenie i popularyzacja programów wczesnego wykrywania nowotworów płuca w grupach ryzyka

 

 1. Diagnostyka:
 • Ujednolicona ścieżka diagnostyczna zapewniająca optymalną diagnostykę patomorfologiczną, genetyczną i molekularną

 

 1. Leczenie:
 • Powołanie tzw. Lung Cancer Units - ośrodków kompetencji dla właściwej diagnostyki i leczenia nowotworów płuca
 • Lepsza dostępność do procedur medycznych, zgodnych ze światowymi rekomendacjami (w tym jednoczasowa radiochemioterapia, nowoczesna radioterapia)
 • Dostępność do innowacyjnych terapii zgodnie z rekomendacjami ekspertów
 • Skrócenie czasu oczekiwania na dostępność innowacyjnych terapii dla pacjentów w tym usprawnienie ścieżki ratunkowego dostępu do technologii leczniczych (RDTL).

Naszym celem jest znaczące zmniejszenie liczby zachorowań na raka płuca w Polsce oraz dwukrotne zwiększenie wskaźnika przeżyć 5-letnich w populacji chorych. Co więcej, wierzymy, że wprowadzenie postulowanych przez nas zmian, choć może na początku wymagające mobilizacji i determinacji wszystkich interesariuszy, będzie docelowo co najmniej neutralne dla budżetu państwa, przynosząc realne oszczędności m. in. w zakresie kosztów pośrednich - dodała Elżbieta Kozik.

 

 

Podczas inauguracji kolejnej odsłony kampanii Hamuj raka! Daj szansę płucom! Polskie Amazonki Ruch Społeczny zaprezentowały „Poradnik dla pacjenta z rakiem płuca” – niezwykle ważne wydawnictwo, które pomoże osobom chorym poruszać się w skomplikowanym systemie ochrony zdrowia. Jedną z najważniejszych części poradnika jest tzw. ścieżka pacjenta, czyli precyzyjne określenie krok po kroku, gdzie i w którym momencie powinni być kierowani pacjenci, by możliwe było jak najszybsze prawidłowe rozpoznanie rodzaju raka płuca i wdrożenie adekwatnego leczenia.

 

Pobierz poradnik, klikając na zdjęcie poniżej: