Życie z PLUSEM #6 odcinek podcastu dla pacjentów onkologicznych

Szukajcie pomocy. Wszędzie, gdzie możecie / dla pacjentów onkologicznych Życie z PLUSEM #6

Gościem Magdy Knefel jest Julia Popławska, dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych, która towarzyszyła swojej mamie w chorobie (raku płuc z przerzutami) i w pożegnaniu. Jak sama mówi, było to dla niej największym wyzwaniem w życiu. Jak na nie odpowiedzieć? W jaki sposób poradzić sobie ze sobą w takiej sytuacji?

„Należy prosić o pomoc i nigdy nie odmawiać oferty pomocy od nikogo (7:07). Skorzystałam też z usług opieki społecznej, co było wybawieniem” (7:43), mówi. Jej mama była pod opieką hospicjum domowego. „Odkryłam, że to nieprawda, że hospicjum domowe dotyczy tylko osób, które już są nieleczone” (10:18), wspomina Julia.

Według niej opieka nad osobą przewlekle chorą wymaga dobrej organizacji, zmiany swojego trybu życia i zadbania o psychikę, np. poprzez spotkanie z psychoonkologiem. „Ważne też, by wyprzedzać wydarzenia, być gotowym na to, co się może zdarzyć z pacjentem” (13:26)– podpowiada.

Więcej na temat wsparcia psychicznego i socjalnego znajdziesz na stronach Centrum Kryzysowego: https://centrumkryzysowe.org.pl/

Podcast znajdziesz na kanale PARS Polskie Amazonki Ruch Społeczny na Youtube i na Spotify.