Czy można pogodzić się z rakiem?

Bohaterką nowego odcinka naszego podcastu jest Aleksandra Koseła, która ma za sobą doświadczenie chłoniaka Hodgkina w bardzo młodym wieku. Rozmowę przeprowadziła Magda Knefel ze stowarzyszenia PARS.

Diagnoza zaskoczyła bohaterkę naszego podcastu 10 lat temu – Ola wchodziła właśnie w nowy etap życia, miała rozpocząć studia, cieszyła się na nowe przygody i nowych znajomych. Nagle musiała wszystko „przeprogramować” w głowie, pogodzić się z tym, że czeka ją chemioterapia i operacja, że straci włosy.
„Próbowałam utrzymać to swoje normalne życie. I np. nie zrezygnowałam np. ze studiów”, mówi. Próbowała też uniknąć zetknięcia się z tym, że jest chora. „Wychodziłam do ludzi i udawałam, że wszystko jest ok. I myślę, że to z perspektywy czasu było trochę bez sensu, bo pewnie gdybym wcześniej dzieliła się tym doświadczeniem z osobami dokoła mnie, to mogłabym sobie sama troszkę lepiej z tym poradzić mentalnie. Powiedzieć: tak, jest jestem chora i to jest ok, bo ludzie dokoła też są chorzy”, wspomina. Siłę dawali jest bliscy i marzenia, patrzenie w przyszłość.

Jak widzi to doświadczenie po latach? Co ono zmieniło? „Ja dostałam jakąś tam drugą szansę w życiu. Trochę ją wywalczyłam, trochę miałam szczęście. I to jest superważne, daje zupełnie inną perspektywę”, podsumowuje dzisiaj. „To jest duża rzecz w twoim życiu. To, że chorujesz, to jest duża zmiana i to cię jakoś programuje w życiu, ale programuje cię moim zdaniem na osobę dużo silniejszą”, dodaje.

Rozmowę z Olą znajdziesz również na naszym kanale na Spotify.

Nasza kampania „Plaster na raka” przekonuje, że diagnoza „rak” nie jest końcem, ale początkiem nowego rozdziału, na który możesz mieć wpływ. Pragniemy, by ten podcast był plastrem na zniechęcenie i poczucie zagubienia. Dlatego zapraszamy inspirujących gości i rozmawiamy o „ŻYCIU Z PLUSEM” – o tym, co daje siłę, energię i chęć, aby odnaleźć swoje plusy, niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji. 

Zapraszamy też na strony Centrum Kryzysowegohttps://centrumkryzysowe.org.pl/ , gdzie znajdziesz wiedzę o kolejnych etapach leczenia i wsparcie psychiczne.

O innych naszych działaniach dowiesz się na stronie: https://www.ruchspoleczny.org.pl/