Aktualizacja poradników i pomocne materiały dla pacjentów z rakiem płuca

Rak płuca co roku dotyka ponad 20 tys. Polaków. Po postawieniu diagnozy wielu pacjentów czuje zagubienie i przytłoczenie z powodu nieznanych im dotąd badań i przebiegu leczenia.

Zebraliśmy w jednym miejscu pomocne materiały dla pacjentów z rakiem płuca i ich bliskich. Poradniki zawierają najważniejsze informacje, których mogą poszukiwać Pacjenci oraz ich bliscy, są wsparciem oraz podpowiedzią jak poruszać się w diagnostyce i leczeniu. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami, zapraszamy również do zapoznania się z naszą kampanią Hamuj raka! Daj szansę płucom! 

Dziennik efektów ubocznych 
To miejsce, w którym Ty jako pacjent możesz codziennie zapisywać czy i w jakim natężeniu doświadczasz skutków ubocznych przyjmowanej terapii. Podczas leczenia mogą wystąpić objawy lub efekty niepożądane, które można przypisać chorobie lub leczeniu.

Zapamiętanie kiedy i w jakim stopniu wystąpiły one u Ciebie może nie być łatwe, dlatego pomocny w tym zakresie jest dziennik efektów ubocznych. Na podstawie Twoich notatek lekarz prowadzący i pielęgniarki będą mogli dostosować leczenie, udzielić porad lub zmienić leki, aby zminimalizować skutki uboczne.

Twoje notatki mogą sprawić, że choroba i leczenie będą bardziej znośne. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie możliwe skutki uboczne nawet te, które nie zostały uwzględnione w tym dzienniku. Do dziennika efektów ubocznych dołączone są osobne arkusze do uzupełnienia, które możesz wydrukować i wypełniać.
Wystarczy kliknąć, aby pobrać Dziennik efektów ubocznych
Arkusze do uzupełnienia: ​chemioterapiaimmunoterapiaradioterapiaterapia celowana

Poradnik dla pacjentów z rakiem płuca powstał z myślą o osobach, u których zdiagnozowano raka płuca. Odnajdziesz w nim przydatne informacje – dowiesz się, jak radzić sobie z chorobą, jakie czekają Cię etapy leczenia oraz badania kontrolne. Znajdziesz tu także wskazówki dotyczące diety, a także listę ośrodków specjalistycznych oraz wspierających stowarzyszeń.
Wystarczy kliknąć, aby pobrać Poradnik dla pacjentów z rakiem płuca

Ścieżka pacjenta z rakiem płuca czyli co Cię czeka: jakie badania, jakie leczenie. Schemat ścieżki pomoże Ci w rozmowie z lekarzem prowadzącym i będzie pomocny w zadawaniu pytań, które możesz przygotować sobie wcześniej. Zależnie od rodzaju raka płuca oraz od Twojego ogólnego stanu zdrowia otrzymasz swoją ścieżkę leczenia. W przypadku ograniczonego dostępu do leku zapytaj lekarza o możliwość skorzystania z procedury ratunkowego dostępu RDTL i o badania kliniczne. O wszystko dopytaj swojego lekarza. Pamiętaj też, że możesz poprosić, aby na wizytę poszedł z Tobą ktoś bliski, kto pomoże Ci dowiedzieć się jak najwięcej o swoim leczeniu.
Wystarczy kliknąć, aby pobrać Ścieżkę pacjenta z rakiem płuca

Przewodnik dla pacjenta – jak powinna wyglądać właściwa ścieżka diagnostyczna, otwierająca drogę do leczenia wczesnego i zaawansowanego raka płuca. Odpowiadamy na ważne pytania: dlaczego tak ważne jest własciwe nazwanie raka, czyli po co mi dokładne rozpoznanie nowotworu? Dlaczego tak ważne jest wykonanie badania genetycznego nowotworu? Jak leczyć wczesnego i zaawansowanego raka płuca?
Wystarczy kliknąć, aby pobrać Przewodnik dla pacjenta