X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494
Zdrowiej >> Program Zdrowiej

Program „Zdrowiej” stworzony przez Ruch Społeczny Polskie Amazonki to spotkania i warsztaty ukierunkowane na to jak żyć doświadczając choroby nowotworowej

 

DZIAŁANIA REALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU

 

 • Program Zdrowiej – kompleksowy cykl warsztatów dla grup zamkniętych

W ramach programu „Zdrowiej” został przygotowany cykl uzupełniających się warsztatów związanych z tematyką samodzielnego wspierania się w procesie choroby. Cykl został pomyślany jako całość, osoby uczestniczące są zachęcane do udziału we wszystkich spotkaniach. Przed i po zakończeniu warsztatów planujemy przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej, która pozwoli ocenić działanie programu. Tematyka warsztatów:

I warsztat – Podnoszenie energii życiowej, rola nastawienia i jak może w tym pomóc uważność

II warsztat – Praca z emocjami

III warsztat – Otwarcie się na wewnętrzne zasoby – życzliwość i współczucie

IV warsztat – Znajdowanie w sobie mocy

V warsztat – Stres i jak sobie z nim radzić

VI warsztat – Ja – tożsamość własna w kontekście choroby (praca z obrazem i fotografią)

VII – Ja w lustrze doświadczeń innych – jak może to wesprzeć (praca z obrazem i fotografią)

VIII – Przed siebie – mapa marzeń i plany na zdrowie

 

W 2019 roku planowana jest organizacja warsztatów:

Styczeń – luty

Marzec – kwiecień

Maj – czerwiec

Wrzesień – listopad

 

 • Comiesięczne spotkania otwarte dla pacjentów i bliskich

W ramach programu „Zdrowiej” co miesiąc odbywają się otwarte spotkania dla wszystkich pacjentów onkologicznych i ich bliskich. Spotkania odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca w sali warsztatowej Zakładu Rehabilitacji (wejście A, na końcu korytarza, z korytarza w prawo) o godz. 12.00 w Centrum Onkologii na Ursynowie. Spotkania poświęcone są zagadnieniom związanym z radzeniem sobie z doświadczeniem choroby (np. rola nastawienia, praca z emocjami, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie energią życiową). Spotkania otwarte organizowane są od września 2018 r.

Więcej informacji i terminy: www.facebook.com/events/640903282978041/

 

Osoby prowadzące spotkania i warsztaty:

Elżbieta Majewska – metoda coachingu kryzysowego, www.majewskacoaching.pl

Magdalena Knefel – uważność/ mindfulness dla zdrowia, www.projektuwaznosc.pl

Dorota Raniszewska – praca z obrazem nad tożsamością https://obrazwcoachingu.pl/

 

METODY WYKORZYSTYWANE W RAMACH PROGRAMU

 

 • Uważność (mindfulness) dla zdrowia

Początki metody rozwijania uważności poprzez medytację nieodłącznie wiążą się ze zdrowiem. Wykorzystywany dziś na całym świecie Program Redukcji Stresu w oparciu o uważność (Mindfulness Based Stress Reduction, MBSR) narodził się  w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts jako uzupełnienie leczenia szpitalnego. Jako pierwsze w programie brały udział osoby, które zmagały się z chronicznym bólem, nadciśnieniem, nowotworami, chorobami serca i płuc. Uczestnicy byli szczegółowo badani przed i po rozpoczęciu programu, aby udowodnić skuteczność praktyki uważności w procesie zdrowienia. Dziś dowody naukowe uzasadniają użycie programu MBSR do łagodzenia objawów, zarówno psychicznych i fizycznych związanych z leczeniem raka, chorób układu krążenia, przewlekłego bólu, depresji, zaburzeń lękowych. Uważne podejście do choroby opiera się na przekonaniu, że każdy człowiek dysponuje głębokimi wewnętrznymi zasobami, których do końca sobie nie uświadamia. Umysł ma ogromny wpływ na odczuwanie doznań bólowych i powstawanie emocji.

Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że praktyka uważności:

 • zmniejsza objawy, takie jak ból, stres, zmęczenie i cierpienie
 • poprawia jakość życia
 • optymalizuje układ odpornościowy
 • moduluje funkcje mózgu, wpływa na zmiany strukturalne w mózgu
 • poprawia nastrój
 • wzmacnia funkcje poznawcze (np. koncentracja, percepcja, regulacja emocjonalna,
  racjonalne podejmowanie decyzji, komunikacja)
 • poprawia radzenie sobie ze stresem, wzmacnia proaktywne zachowania samoopiekuńcze
 • zwiększa empatię

Dane z badania „Standardised Mindfulness-Based Interventions in Healthcare: An Overview of Systematic Reviews and Meta-Analyses of RCTs” z 2015 roku, które zebrało wyniki  115 badań klinicznych obejmujących 8,683 osób, wskazują że program MBSR znacząco zmniejsza objawy depresyjne, niepokój, stres oraz podnosi jakość życia.

Linki do badań potwierdzających skuteczność metody:

www.umassmed.edu/cfm/mindfulness-based-programs/mbsr-courses/about-mbsr/mbsr-journal-articles

www.goamra.org

 

 • Coaching kryzysowy, czyli pomoc w trudnych sytuacjach oraz wyjście z kryzysu

 

Co to jest kryzys?

Kryzysy są powszechnym zjawiskiem, które mogą spotkać każdego z nas na dowolnym etapie życia. Są stanem przejściowym (o ile radzimy sobie z nimi sami lub z pomocą specjalisty), który czasowo burzy naszą naturalną równowagę emocjonalną i życiową.

Kryzys nie jest stanem chorobowym ani zaburzeniem i jeśli umiemy go przepracować to nie tylko wracamy do stanu naturalnej równowagi, ale także często zyskujemy coś ekstra –  rozwijamy się i wzbogacamy, ponieważ kryzysy mają w sobie wielki potencjał rozwojowy.

Jeśli tłumimy nasz kryzys, udajemy, że go nie ma, że to tylko chwilowo gorszy moment w życiu, nie próbujemy go przepracować, kryzys może zamienić się w zaburzenie a nawet może pojawić się depresja.

 

Co to jest coaching kryzysowy?

To pomaganie w poradzeniu sobie ze stresem i kryzysem, wzbogacone o wiedzę, jak działa nasz umysł oraz o psychologię. Sprawdza się wtedy, kiedy sytuacja, problem i emocje z tym związane są tak silne, że przestajemy sobie z tym wszystkim radzić.

Chodzi o takie sytuacje, jak długotrwały stres, konflikt w pracy lub jej utrata, rozstanie, rozwód, utrata poczucia sensu, utrata nadziei czy marzeń, przemijanie, ciężka choroba, śmierć.

Współczesny człowiek nie uniknie stresu ani kryzysów. Jedno i drugie jest stałym elementem naszego życia i choć jest sporo prawdy w powiedzeniu „co nas nie zabije, to nas wzmocni”, to bazując na doświadczeniach i wiedzy wiadomo,  że kiedy próbujemy sami poradzić sobie z kryzysem, to często się to udaje, ale samodzielne wyjście z kryzysu jest trudne, bolesne i trwa długo. Kiedy natomiast odważymy się zwrócić o pomoc, na przykład do coacha kryzysowego, to proces wychodzenia z kryzysu jest znacznie łagodniejszy i pozwala nam odkryć w sobie duży potencjał do dalszego rozwoju lub do zmiany albo do akceptacji tego, co nas spotkało.

 

 • Praca z obrazem nad tożsamością

To forma działań opartych na wykorzystaniu zdjęć. Poprzez artystyczne działania i kontakt z fotografią łatwiej jest przekazać emocje i rozmawiać o trudnych sprawach. Fotografia ma duże znaczenie społeczne, zarówno dla ludzi indywidualnie jak i dla rodzin. Zdjęcia są sposobem codziennej komunikacji pomiędzy ludźmi i bliskimi,  są formą zapisu sytuacji szczególnych, zapisem tożsamości i istnienia. Może towarzyszyć osobom w ich rozwoju i zmianie. Na bazie fotografii można snuć historie, opowiadać o sobie, pisać baśnie, wiersze – bo wiersz i fotografia to bliskie sobie formy, które syntetyzują kompleksowe doświadczenie człowieka. Robiąc zdjęcia, oglądając je, opowiadając o nich, przekształcając je artystycznie człowiek doświadcza siebie, kontaktuje się ze sobą i z otoczeniem, prowadzi wewnętrzny dialog i komunikuje się, działa i osiąga rezultaty w postaci uchwyconych i wyrażonych myśli, wykonanych prac. Takie działanie może pomóc wypełniać pustkę, staje się pretekstem, aby czymś się zainteresować, wyjść z domu, zrobić coś dla innych. Umysł osoby koncentruje się, a przez to wycisza od zgiełku i natłoku codziennych zadań, myśli i informacji. Fotografowanie może być jak medytacja. Może też dawać ukojenie.