X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Bezpłatna infolinia: 0 800 493 494
Warto wiedzieć >> Rak wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu C i rak pierwotny wątroby (HCC)

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Odgrywa główną rolę w wielu różnych procesach chemicznych zachodzących w organizmie. Każdego dnia pełni 500 funkcji niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu – min. oczyszcza krew z toksyn; neutralizuje szkodliwe dla organizmu produkty przemiany materii; produkuje żółć potrzebną do trawienia tłuszczy; bierze udział w termoregulacji organizmu; magazynuje ważne dla organizmu substancje np. żelazo, witaminy, glikogen.

Wątroba jak każdy inny narząd narażony jest na wiele chorób jednak najbardziej groźne są te wywołane wirusami zapalenia wątroby. Dobrze poznanych jest 5 wirusów zapalenia wątroby: HAV, HBV, HCV, HDV, HEV.

W Polsce najczęściej spotykane są trzy pierwsze wirusy wywołujące odpowiednio wirusowe zapalenie wątroby typu A, wirusowe zapalenie wątroby typu B i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Najgroźniejszym z nich jest wirusowe zapalenie wątroby typu C nazywane „cichym zabójcą”, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu przyjmując postać przewlekłą (80% przypadków).

Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C najczęściej dochodzi poprzez kontakt zakażonej krwi z uszkodzoną skórą lub śluzówkami za pośrednictwem zainfekowanego sprzętu i narzędzi medycznych i niemedycznych takich jak osobiste przybory toaletowe, narzędzia używane przez kosmetyczkę, fryzjera, czy te używane w salonach tatuażu lub piercingu.

Według Polskiej Grupy Ekspertów HCV kontakt z wirusem HCV w Polsce mogło mieć nawet 730 000 osób. Wśród nich 230 000  osób jest aktywnie zakażonych (w ich krwi jest wirus HCV, który może być przekazywany kolejnym osobom) i wymaga leczenia. Niestety ogromna większość bo aż 90% z nich nie jest świadoma swojego zakażenia.[1]

Szczepionka przeciwko HCV nie istnieje.

Do wykrycia zakażenia wystarczy proste badanie krwi test anty- HCV, który można wykonać w większości laboratoriów analitycznych. Koszt takiego badania wykonanego w niepublicznej placówce diagnostycznej to ok 20 - 30 PLN. 

 

[1] Raport rekomendacje 2013-2014, Diagnostyka i terapia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (wirusem HCV) w Polsce” Warszawa 2012 str 7