X zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Warto wiedzieć >> Rak płuca

RAK PŁUCA

Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów na choroby nowotworowew Europie, powodując ok. 353 000 zgonów rocznie. Pomimo częstości jego występowania, wiedza na temat tej choroby jest niewielka i usiana wieloma mitami. Poniższy artykuł oraz materiały do pobrania mają na celu rozpowszechnić rzetelną wiedzę na temat tego groźnego nowotwotu.

Sześć na dziesięć osób w Europie nie dysponuje wiedzą na temat tej choroby, a aż 62 % respondentów jest przekonanych, że rak płuca to choroba dotykająca wyłącznie palaczy. 

 

 

Czynniki ryzyka

Dym papierosowy jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca. Substancje znajdujące się w dymie papierosowym mogą uszkadzać komórki w płucach. Palenie papierosów, fajki lub cygara, jak również bierne wdychanie dymu może powodować powstawanie tego rodzaju nowotworu. Co istotne musimy zdawać sobie sprawę, że palenie nie jest jedynym czynnikiem zwiększającym to ryzyko.

Typy raka płuca 

Od określenia typu raka płuca zależy zastosowane leczenie. Ze względu na rodzaje komórek nowotwory płuca dzielimy na:

- drobnokomórkowy rak płuca (ok. 15 % nowotworów płuca) - szybko się rozprzestrzenia, ale jest bardzo podatny na chemio- i radioterapię

- niedrobnokomórkowy rak płuca (ok. 85 % nowotworów płuca) - rozprzestrzenia się dużo wolniej

Objawy

We wczesnym stadium rozwoju rak płuca rzadko daje charakterystyczne objawy. Z czasem jednak pojawiają się m.in:

- nasilający się kaszel

- problemy z oddechem (płyti oddech)

- nieustępujący ból w klatce piersiowej

- powtarzające się infekcje płuc

- ciągłe uczucie zmęczenia

- wykrztuszanie plwociny z krwią

 

Wykrywanie i leczenie

Jeśli obserwujesz u siebie powyższe objawy, lekarz może przeprowadzić jedno lub więcej badań:

- badanie lekarskie - wywiad, osłuchanie klatki piersiowej, ogólne oznaki zdrowia

- rentgen (RTG) klatki piersiowej

- tomografia komputerowa

Jedynym sposobem na potwierdzenie obecności nowotworu płuca jest zbadanie komórek lub tkanek pod mikroskopem przez patomorfologa. W celu pobrania próbek lekarz może skierować pacjenta na jeden z poniższych testów:

- cytologia plwociny

- torakocenteza

- bronchoskopia

- biopsja cienkoigłowa

- torakotomia

- mediastinoskopia

 

Materiały do pobrania

Więcen na temat raka płuca, rodzajów nowotworów oraz metod leczenia znajdą Państwo w poradniku fundacji Tam i z powrotem i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klnicznej - RAK PŁUCA.

Ponadto poniżej znajdą Państwo broszury i infografiki z wynikami badań zrealizowanychprzez Bristol - Myers Squibb oraz Lung Cancer Europe w ramach kampanii informacyjnej Następny krok w walce z rakiem płuca.

 

RAPORT - Obraz raka płuca w Polsce

WYNIKI BADANIA - broszura

RAK PŁUCA W POLSCE

RAK PŁUCA W EUROPIE

 

W edukacji pomaga nam: